piątek, 27 maja 2016

Bydgoszcz: Dom Leona Wyczółkowskiego

Noc Muzeów w Bydgoszczy obfituje w wiele atrakcji, oprócz otwartych do późna obiektów muzealnych możemy zwiedzić miasto za pomocą linii turystycznych (zabytkowe tramwaje, autobusy), które w okresie letnim jeżdżą w każdy weekend. Pomimo codziennej dostępności niektórzy wykorzystali ten czas na  rejs tramwajem wodnym czy wybraniem się do jakiejś knajpy. Ja postanowiłem zajrzeć do Domu Leona Wyczółkowskiego.

Budynek w którym obecnie znajduję się muzeum powstał w latach 1899-1902 i był to obiekt mieszkalny dla członków zarządu Młynów Rothera. Znajduje się na Wyspie Młyńskiej gdzie nie trudno trafić. Zabudowa jest przykładem stylu neoromantycznego, typowego dla przełomu XIX/XX wieku. Obecnie prezentowana jest tam stała ekspozycja twórczości Leona Wyczółkowskiego jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski w nurcie malarstwa realistycznego.


Pomieszczenia jakie się tam znajdują potrafią zafascynować. Wszystko ze sobą współgra przez co naprawdę wygląda to jak dom malarza  Przy obrazach nie znajdziemy żadnej "plakietki" wszystko znajduje się na kartach gdzie oznaczone są obrazy i ich położenie. Dzięki temu wygląd pomieszczeń jeszcze bardziej oddala się od tradycyjnego muzeum


Obsługa budynku jest świetna, w żartobliwym tonie, ale z pełnym szacunkiem  przedstawiano nam kolejne dzieła Wyczółkowskiego, odpowiadając nam na każde możliwe pytanie.


Czy polecam wybrać się do Domu Wyczółkowskiego? Oczywiście, że tak, oprócz historii malarstwa i bogatych wnętrz. Loklaizacją także sprzyja odwiedzeniu muzeum. Znajduje się na Wyspie Młyńskiej nieopodal Wenecji Bydgoskiej. Cały teren obfituje w różne atrakcje więc Dom może być jednym z przystanków. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz